Wyjątkowe warsztaty – Jak pomóc uczniowi się uczyć

Uczenie się to ważny proces. Często kojarzony jest ze szkołą, ale przecież zaczyna się dużo wcześniej i wcale na szkole się nie kończy. W takim ujęciu istotne staje się pytanie: Jak się uczyć? Również w kontekście szybkiego postępu cywilizacyjnego i rozwoju nowych technologii, ważniejsze od przekazywanych treści staje się kształtowanie w uczniach umiejętności uczenia się. A jak to wygląda w naszych szkołach? Czy nasi uczniowie wiedzą, jak efektywnie się uczyć? Co, jako nauczyciele, możemy zrobić, żeby pomóc uczniom skutecznie wykorzystać potencjał swojego mózgu?

Jako placówka doskonalenia nauczycieli pragniemy zaprosić Państwa na warsztaty „Jak pomóc uczniowi się uczyć. Rozwijanie procesów myślowych w toku zajęć edukacyjnych”. Szkolenie, na podstawie autorskiego programu, poprowadzi dr Wanda Martas-Mastalerz – adiunkt w Katedrze Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu stosowania różnorodnych metod stymulacji pamięci, wzmacniania koncentracji oraz odpowiedniego doboru technik pracy umysłowej z dziećmi, także tymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych. Treści szkolenia obejmują m.in.:

• zasady skutecznego rozwijania procesów poznawczych  i umysłowych ucznia
  • systemy pamięciowe, mnemotechniki stymulujące współpracę półkul mózgowych
  • mapy myśli, drzewa decyzyjne, zasady szybkiego czytania, metoda „sześciu kapeluszy myślowych”, metoda „rzymskiego pokoju
  • zabawy i ćwiczenia rozwijające procesy myślowe, wnioskowanie, klasyfikowanie oraz wzbogacające wiedzę ogólną
  • pracę z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych
  • rolę neuronów pamięciowych i neuronów lustrzanych w rozwoju emocjonalnym i uczuciowym ucznia
  • zabawy i ćwiczenia umacniające kontakty z rówieśnikami, uczące umiejętności efektywnej współpracy w grupie
  • wykorzystanie gier edukacyjnych w pracy z uczniem
  • techniki asertywności, aktywnego słuchania.

Szkolenie odbędzie się w dniach 27-28 marca 2023 r. w Centrum Kultury Wiejskiej w Łękach Dukielskich. Spotykamy się w poniedziałek 27 marca w godzinach od 13.00 do 18.00 oraz we wtorek 28 marca w godzinach od 08.00 do 14.00. Koszt udziału w warsztatach wynosi 250 zł.

Liczba miejsc jest ograniczona.