5 powodów, dla których warto wziąć udział w konkursie “Zawodowa Współpraca”
Zanim zgłosisz swój zespół do konkursu (osoby z klas 8 + szkolny doradca zawodowy) sprawdź, dlaczego to konieczność i co wygrają na tym Twoi uczniowie. I nie chodzi tu tylko o nagrody rzeczowe. Zyskają coś, co przyda im się na całe życie.
- Uświadomisz uczniom, jakie mają talenty
Główny cel konkursu? Rozwijanie kompetencji miękkich podczas grupowej pracy nad filmem projektowym. Jakie kompetencje powinni rozwinąć uczniowie w trakcie przygotowania pracy konkursowej? Poniżej lista tych wybranych przez organizatorów. Uwaga! Nie są one przypadkowe, to zestaw kompetencji, które według Future of Jobs Raport World Economic Forum 2020 są najbardziej pożądane na rynku pracy.
- Rozwiązywanie złożonych problemów
- Myślenie krytyczne
- Kreatywność
- Zarządzanie ludźmi
- Współpraca
- Inteligencja emocjonalna
- Rozsądek, podejmowanie decyzji
- Zorientowanie na usługę
- Negocjacje
- Elastyczność poznawcza
Skąd będziecie wiedzieć, jakie są mocne strony uczniów? I o tym pomyśleliśmy. Szkolnym doradcom zawodowym udostępnimy materiały do przeprowadzenia lekcji na temat tych 10. kompetencji miękkich.
- Nauczysz nastolatków planowania i współpracy
Wiesz już wszystko o kompetencjach, czas przejść do konkretów, czyli zasad konkursu. Zadanie konkursowe realizują zespoły złożone z 5-10 osób z klas 8 pod kierunkiem szkolnego doradcy zawodowego. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i brzeskiego. Opracowując zadany temat, uczniowie współpracują, wykorzystują swoje mocne strony i odpowiednio planują każde działanie.
- Poznacie lokalny rynek pracy
Cały czas piszemy o nagraniu filmu, ale czego ma on dotyczyć? Zadaniem zespołów jest przygotowanie materiału wideo pt. „Firma tuż za rogiem” przedstawiającego rynek pracy z najbliższej okolicy. Należy zwrócić szczególną̨ uwagę̨ na firmy rodzinne, pracę rzemieślników w zapomnianych zawodach (szewc itp.) oraz przedsiębiorstwa działające zdalnie. W filmie trzeba umieścić:
- prezentację minimum 5 przedsiębiorstw,
- wypowiedź każdego z uczniów na temat wykorzystania swoich mocnych stron podczas tworzenia projektu,
- podsumowanie pracy nad projektem przez szkolnego doradcę zawodowego.
- Otrzymacie nagrody dla siebie i szkoły
Na temat nagród krótko, choć ich lista jest długa.
I miejsce: Grupowy wyjazd na paintball, nagroda dla doradcy za koordynację projektu
II miejsce: Grupowy wyjazd na trampoliny, nagroda dla doradcy za koordynację projektu
III miejsce Grupowy wyjazd do kina, nagroda dla doradcy za koordynację projektu
Wszystkie pozostałe zgłoszone zespoły klasowe i doradcy otrzymają dyplomy uczestnictwa i drobne upominki. Dodatkową nagrodę dostanie też szkoła zwycięskiego zespołu. Będzie to gra szkoleniowa do rozwijania kompetencji miękkich.
- Weźmiecie udział w gali z prawdziwego zdarzenia
“Gala pokonkursowa to strzał w dziesiątkę. Uczniowie poczuli się wyróżnieni wyjątkowym przyjęciem ich przez Firmę Wiśniowski” – mówili nauczyciele zespołów, które zwyciężyły podczas pilotażowej edycji konkursu.
Gala odbywa się w siedzibie firmy WIŚNIOWSKI, która to jest głównym partnerem konkursu. Skoro piszemy już o tym, kto stoi za konkursem, zdradźmy, że organizatorem jest Branżowa Szkoła I Stopnia “PRAKTYK” z Wielogłów, a partnerem merytorycznym CEDRiN Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj do 22.12.2021 r.
Czy to dla Was wystarczające powody, by zgłosić swoje zespoły do konkursu? Wierzymy, że tak i z niecierpliwością czekamy na zapisy, a potem na kreatywne projekty konkursowe. Nagrody rzeczowe to drugorzędna kwestia. Tu ważne jest to, że wygrywa każdy uczeń. Wygrywa, bo poznaje swoje talenty.
Ważne informacje:
Strona konkursu: https://wieloglowy.szkolapraktyk.pl/zawodowa-wspolpraca/
Fanpage konkursu: facebook.com/zawodowa.wspolpraca
Harmonogram konkursu:
Do 11 lutego 2022 – termin wysyłania formularzy zgłoszeniowych
Do 1 kwietnia 2022 – termin oddania prac
13 kwietnia 2022 – ogłoszenie wyników
25 kwietnia 2022 – uroczysta gala wręczenia nagród
O organizatorze:
“PRAKTYK” nie jest zwykłą szkołą branżową. Założyli ją przedstawiciele dwóch dziedzin: szkolnictwa i biznesu. Od ponad 10 lat kładziemy nacisk na praktyczny wymiar nauki i przekazanie uczniom kompetencji zawodowych przydatnych we współczesnym świecie. Nasze oddziały mieszczą się w Wielogłowach i w Chełmcu. Głównym partnerem szkoły jest Firma WIŚNIOWSKI.
Opiekunowie konkursu:
Renata Mróz, pedagog szkolny
tel. 791 746 351
Katarzyna Filip, specjalista ds. kształcenia zawodowego
tel. 602 883 773
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj https://forms.gle/xhy3dnqAPuB9YRnB9